ARTYKUŁY

Endometrioza

Dodane przez Kamil Załęski | Kategoria Artykuły | 4 września, 2015

Endometrioza jest schorzeniem kobiecym na które cierpi około 10% populacji. Głownie dotyka kobiety miesiączkujące (w wieku rozrodczym) ale także kobiety w okresie przechodzenia  menopauzy.

Warto wiedzieć że wiele kobiet cierpi z powodu nie zdiagnozowanej endometriozy która często jest przyczyną takich dolegliwości jak:
– nie specyficzne dolegliwości odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kości krzyżowej
– bóle podbrzusza i miednicy
– bolesne stosunki
– problemy zajściem w ciąże
– krwawienia poza owulacyjne
– zaparcia, wzdęcia brzucha

Endometrioza (gruczolistość macicy) jest to występowanie ognisk śluzowych macicy (komórek macicy) poza jamą właściwą narządu . Każde ognisko endometriozy podlega cyklicznym zmianom hormonalnym, co miesiąc złuszcza się w nich śluzówka której organizm nie ma jak wydalić i odprowadzić. Przyczynia się to  do wewnętrznego krwawienia, rozkładu krwi powodując stan zapalny  narządów wewnętrznych w konsekwencji prowadząc do  tworzenia się tkanki bliznowej – zrostów. Najczęściej zajęte rejony tzw. wszczepami to miednica mniejsza i znajdujące się tam narządy, w tym szczególnie jajniki, jajowody, więzadła obłe macicy, szyjka macicy.

Także bardzo często ogniska te można stwierdzić w bliznach  po zabiegach operacyjnych takich jak cięcie cesarskie, laparoskopia, wycięcie macicy drogą brzuszną, wyłuszczenie mięsaków. Współistnienie endometriozy powinno być brane pod uwagę jako przyczyna dużej sztywności i tkliwości blizn podczas mobilizacji tkanek miękkich przez terapeutę (osteopatę) w celu przywrócenia elastyczności powłok brzusznych.

Leczenie:
Przyczyna endometriozy nie jest jeszcze do końca poznana dlatego też jej leczenie nie jest łatwe. Poza leczeniem farmakologicznym, duża rolę w leczeniu endometriozy odgrywa fizjoterapia ginekologiczna, a w szczególności osteopatia wisceralna gdzie terapeuta poprzez zastosowanie odpowiednich bezpiecznych technik manualnych stara się przywrócić ruchomość tkanek i uwolnić zrosty, które w dużej części są odpowiedzialne za dolegliwości bólowe tego rejonu. Obniżenie napięcia jamy brzusznej, przywrócenie ruchomości narządów wewnętrznych (homeostazy) redukuje następstwa endometriozy.

Warto wiedziec że nie wszystkie objawy muszą występować naraz przy endometriozie, ale bardzo często do nasilenia ich dochodzi w okresie owulacji. Dokładny wywiad badanie manualne osteopatyczne, oraz celowane działanie manualne w sposób naturalny redukuje następstw występowania tego schorzenia i przywraca komfort życia kobiecie.

Brak komentarzy do "Endometrioza"

Wszystkie prawa zastrzeżone ©FIZJOTERAPIA-BIAŁYSTOK.PL 2013. Polityka cookies.
Kopiowanie zdjęć i treści bez zezwolenia zabronione.