ARTYKUŁY

Moda na bieganie

Dodane przez Kamil Załęski | Kategoria Artykuły | 1 listopada, 2013

Ruch to zdrowie
Ruch jest w życiu niezbędny. Podczas ćwiczeń następuje mobilizacja wszystkich układów naszego ciała w celu adaptacji organizmu do wzmożonego wysiłku. Wzrasta zapotrzebowanie na tlen, serce zaczyna bić szybciej, narządy wewnętrzne aktywują się do pracy. Dostarczamy naszemu organizmowi bodźca, który zmusza go do uwolnienia zmagazynowanych zasobów energii, aktywacji większej ilości jednostek motorycznych mięśni, połączeń nerwowych. Mózg niczym komputer pokładowy koordynuje i nadzoruje przebieg tych procesów, aby zwiększyć naszą wydajność. Dlatego nie bójmy się ruszać, ćwiczyć, uprawiać dyscypliny sportowe.

Pobiegajmy.
Jedną z aktualnie „modnych form” wysiłku jest bieganie. Bieganie jest tak stare jak nasza historia. Nasi przodkowie biegali polując bądź uciekając przed drapieżnikami, my teraz biegamy, kiedy się spieszymy bądź dla czystej przyjemności. Kwintesencja i magia biegania zbiega się do kilku prostych rzeczy. Po pierwsze do uprawiania tego sportu potrzebujemy wyłącznie wygodnych butów. Po drugie nie jesteśmy ograniczeni czasowo ani przestrzennie. Biegamy o tej porze dnia, o której nam najlepiej pasuje, przed pracą, po pracy, wieczorem bądź z samego rana. Za każdym razem możemy zmieniać trasę tak, aby było ciekawie i malowniczo. Ale rzeczą najważniejszą jest to, że nie jesteśmy niewolnikami z góry narzuconych grafików klubów fitness, siłowni tak jak ma to miejsce w przypadku zajęć organizowanych na salach. W dzisiejszych czasach nienormowanych godzin pracy jest to bardzo ważne i pomocne gdyż każdą wolna chwilę możemy wykorzystać, aby po prostu chwilę pobiegać. Czy preferujesz bieganie samemu czy w grupie idea jest ta sama- trzeba się po prostu zmęczyć. Wraca moda na bieganie dlatego warto się zabrać z tym nurtem.

Czy każdy może biegać?
Biegać można w każdym wieku. Jeżeli nie mamy zaawansowanych problemów: z układem oddechowo-krążeniowym, osteoporozą, artrozą stawów kończyn dolnych śmiało możemy spróbować. Jednak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć sobie na pytanie: „Czy mój stan zdrowia pozwala mi na taką formę sportu?” najlepiej przed rozpoczęciem przygody z bieganiem skonsultować się ze swoim lekarzem i fizjoterapeutą. Fizjoterapeuta dobierze Ci obciążenie adekwatnie do Twojego aktualnego stanu zdrowia. Spacer, szybki marsz, bieg interwałowy to tylko jedne z form stopniowego przygotowywania organizmu, adaptacji stawów do obciążenia.

Jak się ma bieganie do bólów pleców (w tym dyskopatii)?
Z najnowszej wiedzy biomechanicznej dotyczącej budowy i funkcji naszego kręgosłupa wynika, że ruch oraz kontrolowane zmiany obciążenia osiowego bardzo korzystnie wpływają na kolumnę kręgosłupa. Dyski, czyli krążki międzykręgowe wręcz potrzebują tego do życia jak ryby wody (artykuł: Twój kręgosłup powiedziałby „Rusz się” K.Z).
Trening wyłącznie stabilizacyjny tułowia i „unieruchamianie kręgosłupa” często pogarsza stan pacjenta, przyśpiesza proces degeneracji dysku. Dlatego coraz częściej zaleca się różnego rodzaju formy dynamicznego wysiłku osobom z problemami kręgosłupa. Ważne jest, aby swój przypadek wcześniej skonsultować z fizjoterapeutą, który będzie nadzorował i kontrolował przebieg i wpływ treningu (np. biegania) na aktualny stan naszego kręgosłupa. Pamiętajmy zgodnie z mądrym powiedzeniem: „To, co jest dobre dla jednej osoby wcale nie musi być dobre dla Ciebie.” Jeżeli w takcie biegania bądź tuz po nim masz nasilenie dolegliwości bólowych kręgosłupa powinieneś jak najszybciej skonsultować to ze swoim fizjoterapeutą. Szybkie znalezienie przyczyny bólu pleców pozwoli Ci dalej czerpać przyjemność z tej formy ruchu.

Przygotowanie do biegania.
Aby uniknąć kontuzji oraz nasilenia dolegliwości bólowych stawów należy odpowiednio przygotować się do treningu. Bogata dieta w substancje odżywcze, rozgrzewka, streching kończyn dolnych, dobra technika ruchu czy odpowiednio dobranie obciążenie to tylko niektóre składowe prawidłowo prowadzonego każdego treningu fizycznego. Sport to zdrowie, ale uprawiany z głową. Zbyt szybkie nakładanie na siebie dużego obciążenia treningowego, nieprzykładanie wagi do rozgrzewki i strechingów w konsekwencji może doprowadzić do drobnych bądź nawet uciążliwych urazów zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych (najczęściej stopy i ścięgna Achillesa).

Jeżeli bieganie jest tą formą aktywności ruchowej, która Wam najbardziej odpowiada zachęcam do poszerzania wiedzy na ten temat na specjalistycznych stronach internetowych poświęconych wyłącznie bieganiu.
www.bieganie.pl
www.magazynbieganie.pl
http://marszalek-osteopatia.pl/15922/11922.html

Brak komentarzy do "Moda na bieganie"

Wszystkie prawa zastrzeżone ©FIZJOTERAPIA-BIAŁYSTOK.PL 2013. Polityka cookies.
Kopiowanie zdjęć i treści bez zezwolenia zabronione.